Technické informace, popis funkce a cenové relace

KACHLOVÉ SPORÁKY

Kachlový sporák

Kachlový sporák -  je krásný a praktický spotřebič. Stále více zákazníků počítá s kachlovým sporákem  do své obývací kuchyně nebo do přilehlé jídelny. Díky plotně na vaření a pečící troubě topí kachlový sporák velice rychle, avšak je to jeho druhotná funkce. Kachlový sporák je dimenzovaný a zkonstruovaný především za účelem tepelné úpravy pokrmů. Sporák je většinou kachlové topidlo navrhnuté pro vaření, smažení a pečení. Kachlový sporák je vybaven plotnou a troubou, popřípadě měděncem nebo kamnovcem na ohřev vody.

Kachlový sporák má relativně malé ohniště, díky němuž může obsluha sporáku snadno regulovat teplotu na plátech a v troubě. Motivy dvířek bývají převzaty ze starých kuchyňských sporáků a jsou často reprodukovány věrně podle původních originálů. Ani moderní provedení kování kachlových sporáku není nic neobvyklého.  Sporákové kování dvířek je z litiny , leštěné mosazi a nerezového případně černého plechu. Plotny sporáků jsou zhotoveny ze speciální oceli nebo litiny a jsou opatřeny stabilním, přesně usazeným obvodovým nerezovým nebo ocelovým rámem. Dno ohniště je vybaveno litinovým případně keramickým roštem, jenž umožňuje používat rozličné druhy paliv, přesto doporučujeme topit ekologicky štípaným dřevem. Popel vzniklý spalováním propadává roštem do popelníku, který je možno popelníkovými dvířky čistě vyjmout a vynést. Tepelná účinnost tohoto topidla je dosti vysoká, okolo 75 % a má dobrou akumulační schopnost. Konstrukce kachlového sporáku je přizpůsobena v návaznosti k účelu jeho použití. Do kachlového sporáku může být zabudován teplovodní výměník.

Kachlový sporák poskytuje společně s výměníkem pohodlí vytápění více místností z jednoho topeniště, při nezměněném komfortu vaření a pečení. Na trhu je k dispozici několik různých variant těchto výměníku. Některé jsou vybaveny spodním a vrchním topeništěm. Tato varianta umožňuje úsporný letní provoz, kdy není výměník téměř využíván a topí se na vrchním roštu. V zimním období je vrchní rošt vyjmut, topí se na spodním roštu a k hoření docházelo uvnitř výměníku. Variantou je také teplovodní výměník, který lze zcela odstavit z provozu. Vždy je ale třeba myslet na bezpečnost provozu a zabudovat do systému předepsané ochranné komponenty. Za zmínku stojí také skutečnost, že pokud chcete vytápět sporákem pomocí výměníku i další místnosti, vzroste samozřejmě spotřeba paliva. Rádi Vám poradíme při osobní schůzce v naší galerii kamen a krbů v Benešově nad Ploučnicí.

Konzultace je u nás nezávazná a bezplatná, jen je nutné se předem objednat pomocí našeho formuláře.


Cena kachlového sporáku se odvíjí od kvality použitého materiálu, velikosti a celkové vybavenosti sporáku. Jednoduchý kachlový sporáček se dá pořídit již od 85.000,- Kč, středně velký sporák se pohybuje kolem 110.000,- Kč bez DPH.

Proklik na galerii kachlových sporáků.© 2020, Kamnářství König – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑